פעילויות מיוחדות לסוף שנה

את השבועות האחרונים של שנת הלימודים מאפיינים התרגשות, אי סדר מועט ורעשי רקע במסדרונות בית הספר שלא אופייניים למהלך השנה.
השכבות הבוגרות כבר עסוקות בתכנון מסיבת הסיום, הצעירות יותר מתכווננות לבחירת הפעלות למסיבת סיום עם או בלי עזרת ההורים, ובתווך נוצרת אווירה של אובדן המושכות. אחת הדרכים להימנע מכך היא בהתגייסות כללית לייצור פעילויות מיוחדות לסוף שנה, שיפיחו עניין מחודש בשבועות הלימודים שנותרו ויאפשרו שחרור מבוקר ושמירה על גבולות.

לאורך השנה כולה התחום הלימודי תופס את עיקר נפח הזמן בבית הספר וכמעט בכל שנה, במיוחד בבתי הספר היסודיים, מגיעים למיצוי חומר הלימוד לפני תום השנה ובהיעדר תכנית טובה יותר מתחילים התלמידים לסבול משעמום שמוביל לחוסר משמעת. בתי ספר רבים החלו להתארגן עם פעילויות מיוחדות לסוף שנה שנושאות אופי אחר ומיועדות למלא את לוח הזמנים באופן שהילדים יוכלו להפיק ממנו ערך, גם אם איננו לימודי. בשלב זה של השנה אירועי תרבות, ביקורים במוזיאונים או ימי שיא נהוגים ומקבלים תשומת לב רבה, וזוכים לשיתוף פעולה מקרב הילדים וההורים כאחד.

אם הוביל נושא מנחה את שנת הלימודים רצוי להיערך עם יום מסכם שיסגור אותו לקראת סיום השנה. ביום זה ניתן לרכז את העבודות שעשו התלמידים במהלך השנה בעניינו, כך שיזכו לבמה ויוצגו בפני ההורים.

ניתן כמובן לתכנן פעילות משותפת שתעסוק בנושא ותציע פעילות חברתית או אתגרית כמו למשל יוזמה קבוצתית להכנת סיסמאות בנושא, או תחרויות ידע לגביו. אך ניתן גם לפרוץ את המסגרת לגמרי ולחפש פעילויות מיוחדות לסוף שנה שאינן קשורות לנושאים הנלמדים במהלכה כלל.

סוף השנה הוא זמן טוב להפנות מעט ממשאביהם של הילדים כלפי חוץ. לאחר שביקשנו מהם ריכוז מלא בלימודים ובתהליכי בית הספר לאורך השנה ניתן כעת להנחות פרויקטים שממוקדים מחוץ לכותלי בית הספר; התנדבות משותפת של ילדים והורים בבתי אבות, סיוע בטיפוח סביבתי בשכונות הסמוכות לבית הספר, העשרה מוסיקלית, טיפול בבעלי חיים או אפילו יום ביקור ועזרה במושב חקלאי יכולים להיות ערכים מוספים נפלאים לקראת סיום השנה.

חשוב לדעת שלכל אחת מהפעילויות המוצעות, וכמובן שיש עוד אפשרויות רבות ומגוונות, הכרחי לקבל אישורים מבעוד מועד ולדאוג לביטוחים המתאימים ולהסדרי ליווי ואבטחה תואמים, אך כל אלה הינם עניינים שניתן לפתור ולטפל בהם כהלכה בזמן קצר והשקעה סבירה לטובת התועלת והערך שיתקבלו מן הפעילות.

לרעיונות לפעילויות מיוחדות לסוף שנה, הפעלות ומסיבות אנא אל תהססו ליצור עימנו קשר בכל עת.

לפרטים נוספים צור קשר

אולי יעניין אותך לקרוא גם

מוזמנים לשתףPrint this pageEmail this to someoneShare on Google+Share on FacebookShare on LinkedIn